פאול שפרינגר - הדרכת טיולים בפולין

היסטוריה של מחנה ההשמדה ועבודה טרבלינקה

אבני הערים מהן הובוא לכאן היהודים

ההקדמה

תוכנית טרבלינקה II

מחנה ההשמדה בטרבלינקה הוקם באביב 1942 המחנה הוקם במסגרת תוכנית "הפתרון הסופי" – מבצע ריינהרדט. תוכנית שהוחלט עליה בפברואר 1942 בועידת וונזה להשמדת האוכלוסייה היהודית מאירופה .מחנה ההשמדה טרבלינקה הוקם  בסמוך לקו הרכבת ולתחנת הרכבת. על פי התכניות הגרמניות אס-זונדרקומנדו טרבלינקה (שם רשמי; קומנדו מיוחד גרמני אס-אס), כמו שני מחנות אחרים: בלץ 'וסוביבור, היה אמור להיות מקום בלתי נגיש לאנשים מבחוץ. מכאן הוא נבנה עמוק בתוך היער, הרחק מיישובים , ומצד השני קירבתו לריכוזים של אוכלוסיות יהודיות: וורשה וביאליסטוק. כמו כן במקום היה כבר מחנה העבודה ( לימים אחרי הקמת מחנה ההשמדה מחנה העבודה קיבל שם " טרבלינקה 1" ומחנה העבודה שהיה קיים כבר קיבל שם " טרבלינקה 2") נוח היה לגרמנים להרחיב את התשתית הקיימת של מחנה העבודה. המחנה טרבלינקה היה אחד מקבוצת המחנות : סוביבור, טרבלינקה, בלז'ץ. במסגרת תוכנית ריינהרדט, המחנות אושוויץ ומיידניק הוסבו ממחנות העבודה למחנות ההשמדה. הטרנספורט הראשון הגיע למחנה ב- 23 ביולי 1942 מגטו וורשה. המחנה היה קיים עד נובמבר 1943. האסירים האחרונים שלו הועברו בשני שילוחים: ב- 20 באוקטובר וב -4 בנובמבר 1943 לסוביבור הקרובה. גרמנים השאירו במקום רומץ מהיהודים במטרה להרוס כל עדות על קיומו של המחנה, ובסוף נשאר שדה ריק מכל זכר לזוועות שהתרחשו כאן, שדה שהגרמנים שטלו בו חצבים. המקומיים קראו למקום " שדה החצבים". הקומץ האחרון מבין אלה שכיסו את עקבות הפשע, נורו ביער ונשרפו על ידי קורט פרנץ – סגן מפקד המחנה. – ב- 17 בנובמבר.  המחנה תפקד כמעט 15 חודשים. מעריכים שמספר הקורבנות שנרצחו במחנה ההשמדה טרבלינקה נע בין 700 ל 900 אלף בני האדם. ההערכה היא ששרדו את התופת כ70 יהודים . מחנה טרבלינקה השני נחשב לאחד ממקומות, בו הושמד מספר הגדול ביותר של היהודים אחרי אושוויץ .

מחנה ההשמדה טרבלינקה
פסל פסי הרכבת במחנה

מבנה והפעילות בתוך המחנה

שטח המחנה הוקף עם גדר התיל כפולה בגובה של כ -2.5 מ ', מוסווה ענפים השזורים בתוכה. מצפון היה השער הראשי . המחנה חולק לשני חלקים: מחנה טרבלינקה מס '1 (התחתון) ומחנה טרבלינקה מס' 2 (עליון). במחנה טרבלינקה מספר 1 הייתה רמפת פריקה עליה יכולו לעצור כ 20 קרונות רכבת  (80-120 איש כל אחת) ולבסוף קטר. כל משלוח כלל כ -60 קרונות,  כ -5,000 עד 6,000 בני האדם סה"כ.  במחנה טרבלינקה מס '1 הייתה כיכר לקבלת המגיעים, umschlagplatz, שם הופרדו נשים וילדים מגברים, כמו גם צריף נשים, חצר מיון ומחסן לחפצי הקורבנות. בחלק ממחנה טרבלינקה מס 1 היו אזורי מגורים נפרדים עם צריפים: לאנשי אס אס ולשומרי המחנה , כמו גם מבנים ששכנו: מטבח, כביסה, מאפייה וסדנאות (נגרות, סנדלרים), משרד רופאים, דירת מפקד המחנה ובית מיון של חפצי ערך, שבהם התגוררו יהודים אשר עבדו בהפעלה היום יומית של המחנה- מה שנקרא "גולדדן"; אורוות סוסים ומשמר כלא, כמו גם מיני גן חיות. מתחת לגדר מחנה טרבלינקה מס 2, היה מבנה שנקרא לזרט – ביתן שחיקה, בית חולים, עליו מונף דגל ועליו סימן של הצלב האדום. אל הלזרט הוכנסו אנשים חולים או חלשים מדי שלא הצליחו להתמודד עם ההליכה בדרכם אל התאי הגזים. שם מאחורה, מעל הבור בצורת משפך, הם נהרגו מיריות בראשם. בספטמבר 1942 נוספה תחנת רכבת דמה עם השעון ושם התחנה: "טרבלינקה-אוברמג'דן".

"הדרך אל השמיים"

ממחנה טרבלינקה מס 1 הוביל המסדרון שנקרא על ידי צוות המחנה Himmelsfahrtstrasse – בגרמנית, "דרך ההתעלות", ועל ידי אסירים "דרך לשום מקום" או "דרך לשמיים". המגיעים היו מובלים בשביל זה, בנפרד הגברים, ובנפרד נשים עם ילדים. בהמשך היה בניין מסומן כחדר הלבשה , בו היהודים היו מפשטים את הבגדים והיו מסופרים. משם היו צועדים אל הבניינים המסומנים כמקווה עם מגן דוד מעל הדלת. למעשה הם הגיעו לתאי הגזים. בתחילה היו 3 תאים, בסתיו 1942 – היו כבר 10 תאי הגזים. ליד התאים היה  חדר מכונות, בו הותקנו 2 מנועי דיזל המייצרים גזי הפליטה, שהוזנו לתאי הגזים בצינורות . בצד האחורי היו דלתות אטומות שדרכם הוצאו הגופות הנרצחים והועברו לבורות והושלחו אליהם. הבורות  בשלב הראשון של קיום המחנה כוסו עם האדמה אולם בשנת 943 לקראת חיסולו של המחנה הגופות הוצאו מהבורות והגרמנים שרפו אותן עד האפר. תאי הגזים יכלו להכיל בין 480 ל- 750 איש. היו ימים שהגיעו 4 משלוחים שכל אחד מנה כ 6000 יהודים.

מחנה ההשמדה טרבלינקה
תמרות עשן בזמן המרד

המרד במחנה טרבלינקה 

"הסיכוי להציל את חייהם של המשתתפים היה קלוש. התוכנית התקדמה להשמדה מוחלטת של המחנה "

מאביב 1943 היו פחות משלוחים מאשר עד אמצע דצמבר 1942. גטו וורשה למעשה חוסל. האסירים במחנה אשר עבדו בהפעלתו היו מודעים לכך שכאשר הם יפסיקו להיות מועילים לאנשי אס אס, הם יחולקו את גורלם של נרצחים אחרים. בשל עובדה זו, הוקמו מחנות המחתרת 1 ו -2. ( 1- מחנה העבודה – 2 מחנה ההשמדה)

בתחילה תוכנן פרוץ המרד ב- 15 ביוני 1943י. התכנון היה להצית את התאי הגזים והמבנים במחנה. האסירים שעבדו בקומנדו אשר היה יוצא בליווי הגרמנים לעבודות מחוץ למחנה ניסו להשיג נשק מהתושבים שגרו בכפרים סמוכים, אך ללא הועיל. לכן הוחלט להשיג נשק וחומרי הנפץ ברגע פרוץ המרד בתוך המחנה. האסירים העתיקו את המפתחות למחסן הנשק . במהלך התיקון של מנעול הדלת המשוריינת. כך הצליחו לשים את ידם על התיבה עם רימוני היד.

המרד היה אמור להתחיל ב -4 לחודש, אבל התחיל ב -2. במקום שריקה, שהייתה אמורה לשמש כאות, נשמעה הירייה."קובה" אחת מוורשה בגד והחל לספר להז'נדרם "קיווה" [כלומר Hauptscharführer Küttner]  המורדים הרגו אותו יחד עם השומר. כך החל המרד, ביום שני, 2 באוגוסט 1943. ביום שטוף שמש יפה זה חלק מצוות, אנשי האס אס והשומרים נסעו ללנהר בוג לעשות שחיה בנהר. המפקד של המחנה, סטנגל,גם היה גם מחוץ למחנה. המרד פרץ בשעה 14.00 לאחר הירייה במחנה מס '1.

סמואל רייזמן הזכיר כי כבר מההתחלה (הוא הגיע למחנה ב- 22 בספטמבר 1942)  "הוועדה הארגונית" הוקמה במחנה מס '1 בראשית שנת 1943, ביוזמתו ובפיקודו של דר. ג'וליאן צ'וראצ'יצקי. הקבוצה המחתרתית הייתה קיימת גם במחנה מס '2.

במחנה מס '1 כללה המחתרת: מוחז'ש (קאפו בנגרייה), סמואל וילנברג ואלפרד גאלבסקי (לאחר מותו של צ'וראצקי, מנהיג ה"וועד "). בהנהלת "הוועדה" כללו: זלו בלוך (ראש קבוצת המיון; בא מצ'כיה), זאב קורלנד (קאפו בלזרט), לאון הברמן (אמן מוורשה), סאדוביץ '(אגרונום מוורשה), היינריך קליינמן (פקיד צ'כי) , ריצ'רד גלזר, מוזה לובלינק (לובלינג).

במחנה מס '2 השתייכו למחתרת (בתחילה גם במחנה מס' 1), בין היתר: שמעון גולדברג, ינקיאל ויירניק, אדולף (מלודז ') וזלו בלוך (צ'כיה).

שתי הקבוצות ידעו זו על זו בזכות האסירים שהשתייכו לראשונה למחתרת במחנה מס '1 (למשל שמעון גולדברג) ואז הועברו למס'. 2.

 "כל המחנה עלה באש, וילון עשן חזק עלה מכל עבר. למעט תאי גזים כל המחנה 2 הועלה באש. האסירים החליטו לנצל את הכאוס והבלבול, כמו גם רגע של הפתעה בקרב השומרים, חתכו את הגדר והתחילו לברוח. רק למעטים מהם היו נשקים. הם התפזרו לכל עבר.

בסך הכל, מתוך כ 850 אסירים שהיו במחנה באותה תקופה, כ -350–400 נהרגוו במהלך המרד, כולל מנהיגו – אינג. גאלבסקי. כ 350-400 ברחו מהמחנה, כולל 100 מהם שהצליחו להימלט משומרי הצוות ואנשי אס אס שרדפו אחריהם. כ -70 מהם שרדו את המלחמה. על פי פרנץ סטנגל,מפקד המחנה, 105 אסירים נותרו בחיים לאחר המרד. לא כולם הצליחו לברוח מכיוון שהם פקפקו בהישרדותם אחרי הבריחה. הם ראו כמכשול את גילם ומצבם הגופני, אך גם חוסר ידיעת הטופוגרפיה של האזור והשפה הפולנית, הכרחיים להתמזג עם אכלוסיה ה"ארית ". בשבועות האחרונים להפעלת המחנה – עד נובמבר 1943, הובאו לכאן היהודים ברכבות עם 10 קרונות ולא 20 כבהתחלה. באוגוסט 1943 היו עדיין בערך 7,600 יהודים מגטו ביאליסטוק. 

סוף המחנה ואחרי המלחמה

המחנה חדל להתקיים ב- 17 בנובמבר 1943. זה היום בו קורט פרנץ ירה ב-25-30 האסירים האחרונים ושרף את גופותיהם. ואנשי השמירה האחרונים ואנשי האס אס עזבו ללובלין. במקום הגרמנים הקימו חווה, בה הושאר המשמר העזר לשעבר, מה שנקרא שומרי מחנות. לאחר הגעתו של הצבא האדום בקיץ 1944, "שומרי" זירת הפשע ברחו מטרבלינקה 2 ונעלמו. בשנים הראשונות שלאחר המלחמה תושבי הסביבה חפרו את כל השטח המחנה בחיפוש אחרי דברי הערך של היהודים הנרצחים. רק בסוף שנות החמישים האזור היה מסודר ואיש בשם האופט ופרנצ'ישק דושנייקה החלבהקמת האנדרטה(באזור שאחרי טרבלינקה השני) ופרנצ'ישק סטרינקייביץ '(באזור טרבלינקה הראשון) שנחשפו ב -10 במאי 1964.

גטו מחנה טרבלינקה
כניאה תמונה של המחפסי " הזהב" בשטח המחנה